Administrator
Administrator
Dołączył: 21 Sty 2008
Posty: 135
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 6 razy Ostrzeżeń: 0/10 Skąd: jest Adi o.0
|
Wysłany: Sob 13:09, 26 Sty 2008 Temat postu: Energia KI |
|
|
Co to jest Ki ?
W stworzonym przez siebie świecie Toriyama umieścił energię nazwaną KI. Według panujących tam założeń posiadają ją wszystkie żywe istoty. Niektóre mają jej malutko, inne emanują nią w wielkim stopniu. Podział ten jednak jest bardzo płynny, gdyż nie zależy od rasy, wieku czy innych warunków. Tzn zależy ale nie do końca...
W świecie Dragon Ball można bowiem poziom swojego Ki zwiększać poprzez długotrwały trening, tak to robił nieraz Goku, Vegeta czy Piccolo. Przypomina to poczęści wzrost siły jaki odczuwamy po długotrwałych ćwiczeniach fizycznych. Jednak w tamtym świecie energię można pożytkować nie tylko w formie cielesnej.
Po cięzkich ćwieczniach nie tylko fizycznych, wojownicy potrafią tak kontorlować swoje ciało i umysł, że dodatkowo są w stanie "wyciągnąć" drzemiące w nich Ki na zewnątrz w postaci różnego rodzaju energetycznych ataków.
Energię ki, można też wyzwolić z siebie, czyli przekształcić ją np. w pocisk, czy też wyzwolić taką dużą energię, kóra ma destrukcyjny wpływ na otoczenie lub otaczający bojaterów świat, lub moze być zabwienna dla wyzwoliciela.
Postacie w Dragon Ball potrafią i jedno i drugie. Dzięki Ki są w stanie używać strzałów energetycznych takich jak Kame hame ha, Big bang attack, czy Demon Ray oraz wiele wiele więcej. Są także wstanie wyzwolić drzemiącą w nich siłę by zrobić Power Uppa, co jest niczym innym jak zwiększeniem siły poprzez zebranie jej wewnątrz ciała. Fani Dragon Ball będą potrafili wymienić jeszcze inne przykłady takie jak przekształcenie własnej energii w coś w rodzaju bomby czy nawet zebranie energii od innych istot czego przykładem jest Genki Dama.
Wykorzystanie Ki
A jak to wygląda w praktyce? Co to oznacza "zebrać" energię? Najłatwiej to wytłumaczyć na przykładzie np poziomu SSJ, w którym to, osoba poddana różnym czynnikom ładuje poziom swojej energii, zwiększając kilkukrotnie jej ilość. Takim przykładem może być np Son Goku, który po stracie przyjaciela przechodzi pod wpływem gniewu tą przemiane. Także Gohan w sadze Cella pod wpływem bólu i złości zbiera w sobie taką ilość energii, że przechodzi w następny poziom SSJ.
Energię jednak jak wspomniałem można zbierać także poza swoim ciałem. Czy to w formie energetycznych pocisków czy innych ataków. Skupiając się wystarczająco mocno (koncentrując) można wyzwolić energie ze swojego ciała i zebrać ją (najczęściej) w dłoniach. Daje to olbrzymie możliwości ataku lub obrony z towarzyszącym przy okazji niezwykłym efektem wizualnym. Można taką energię wystrzeliwać lub też odbijać bądź łapać, gdyż nabierała ona fizycznej formy...
Energia w świacie DB ma jeszcze jedno znaczące zastosowanie. Zbierając ją wokół siebie można najprościej w świecie... unieść się w powietrze. Technika lotu zwana Bukujutsu jest także w penym sensie jej wykorzystaniem. Niezależnie od tego czy jest się dobrym wojownikiem czy nie, czy jest się człowiekiem czy należy do innej rasy. Jak widać na przykładzie Videl nauczyć się tego może każdy - nawet zwykły człowiek. Wymagany jest poprostu odpowiedni trening i odrobina zaparcia w drodze do celu.
Wykrywanie Ki
Gdy jednak jesteśmy przy wykorzystaniu Ki nie możemy zapomnieć, że każda istota któa ją posiada, także emituje Ki na zewnątrz. W ten sposób dzięki dwóm sposobom można ją wykryć, a nawet zmierzyć jej poziom.
Technologia
Pierwszy sposób- jest to wykrywanie energii poprzez urządzenie zwane scouter.
Jest to pewnego rodzaju okular, zamocowany na uchu i podający dokładny poziom mocy namierzanej osoby. Wynaleziony został przez rozwiniętą technologicznie rasę Tsufuru-jin. Po wyniszczeniu jej technologię tę przejeli Saiyanie. Także ludzie Freezera pisadali owe scoutery i jak widać po misji Ginyu Force, Frezer nie mógł się bez tych zabaweczek obyć. Zastosowanie było bardzo proste, gdyż jedyne co trzeba było zorbić to spojrzeć w kiedunku celu i nacisnąć jakieś guziki na uchwycie.
Urządzenie bardzo ciekawe lecz posiadało dwie wielkie wady.
Po pierwsze w przypadku silnego przeciwnika, skala pomiaru się kończyła, co doprowadzało do zniszczenia scoutera.
Po drugie przed skanem scoutera można było sie ukryć, czy to za jakąś przeszkodą czy nawet w bliskiej konfrontacji za pomocą umiejętności opanowanej potem przes Goku, która pozwoliła zmniejszać poziom emisji Ki do zera.
Należy wspomnieć też, że można nim było zlokalizować inne źródła energii, pochodzące nie koniecznie od istoty żywej. Podobnie jak Smoczy Radar, służył do lokalizowania Smoczych Kul.
Zmysł
Jest to coś w rodzaju 7-go zmysłu. Dzięki temu bez żadnego dodatkowego sprzętu jesteśmy wstanie określić lub namierzyć emitowane przez kogoś Ki. Technikę tą zaczął jako pierwszy studiować Goku, dzięki czemu potrafił okreśłić bez patrzenia, gdzie znajduje się przeciwnik. Umiejętność bardzo przydatna, w momencie gdy moc była zbyt duża by mierzyć ją scouterem. Podobnie jak poprzednia metoda, ta także posiada dwie wady.
Pierwszą - choć małą - jest to że jest to coś niezależnego od posiadacza tej cechy. Dlatego można poczuć w postaci bólu lub dreszczy wielką emisję mocy.
Drugą wadą jest to, że nie da się dokładnie określić poziomu siły/Ki przeciwnika, a jedynie stwierdzić czy jest on od nas troche lub bardzo silniejszy/słabszy
Można tej umiejętności używać jeszcze w jednym celu, co pokazał nam w serii tylko Goku. Namierzając energię konkretnej osoby, potrafił się teleportować w jej pobliże. Przykładem może być teleportacja do innej galaktyki za widmem energii Brolleyego lub teleportacja do przyjaciół, którą także wykorzystał nie raz.
Ukrywanie Ki
Jeśli coś jest i można to wykryć to z pewnością można też i ukryć. Doskonale sobie w tym radzili ziemianie, co nieraz zaskoczyło wrogów, w tym Vegetę. Ale dzięki życiu razem z nimi, on także nauczył się tej techniki, dzięki czemu potrafił wyzerować ilośc Ki wydobywającą się z jego ciała. W przypadku bohaterów Dragon Ball, była to bardzo przydatna cecha i praktycznie wszyscy z Z Warriors potrafili się tym posługiwać. Dzięki temu można było ukryć swoją siłę przed scouterem lub nawet zmylić przeciwnika, który potrafi wyczuć poziom Ki za pomocą zmysłów.
Ki czyli Qi lub Chi a encyklopedia
No to gdy już już jesteśmy przy Ki, to teraz na dokładkę małe info o Ki z encykopedii. Czy Ki naprawdę istnieje? Czy to tylko wymysł Toriyamy? Otóż w chińskiej mitologi i japońskiej filozofii Ki to.. albo lepiej poczytajcie sobie coś o tym z takiego żródła jakim jest encklopedia:
Ki - życiodajna energia. W każdej kulturze można znaleźć odpowiednik japońskiego Ki. I tak w Egipcie zwano tą energię Ka, w Indiach - Praną, w Chinach - Chi, na Hawajach - Maną, w Grecji Pneumą lub Logos.
Qi (w dawniej używanej transkrypcji chi, chiń. uproszczony: 气, chiń. tradycyjny: 氣, Kanji: 気, wymowa chiń.: "ćśi", jap. i kor.: "ki") to w filozofii chińskiej hipotetyczna energia życiowa, której manifestacją miałyby być zjawiska i procesy natury. W szczególności energia owa miałaby być silnie związana z siłami życiowymi natury i człowieka.
Chiński ideogram qi składa się ze znaku reprezentującego gotowany ryż oraz znaku oznaczającego parę wodną, co wskazuje na podwójną, materialną i niematerialną, naturę qi. Dosłownie pojęcie to oznacza więc "gaz" lub "eter", ale także "oddech". W filozofii chińskiej termin ten używany jest na określenie jednocześnie "życiowego tchnienia" i "kosmicznej energii". Jest to więc chińska odmiana idei fundamentalnej jedności człowieka i wszechświata. "Qi" oznacza także "intencje", "emocje", co obrazuje potoczny zwrot "shengqi" - "złościć się", który oznacza dosł. "rodzić", albo "wydawać na świat qi", bowiem zagniewany człowiek nierzadko charakterystycznie dyszy.
W ujęciu kosmicznym, qi jest fundamentalną esencją przedmiotów materialnych. Qi przenika cały Wszechświat, stanowiąc podstawę, z której tworzy się materia. Jako że w filozofii chińskiej kluczowym atrybutem natury jest zmienność, czy też przemiana, pustka cyklicznie zamienia się w formę, a forma w pustkę. Idea ta jest zobrazowana w symbolu 太極圖 (Taiji tu) oznaczającym przemiany yin i yang. Jak pisze neokonfucjanista Chang-tsai:
Kiedy qi gęstnieje, staje się widoczna, wtedy pojawiają się kształty pojedynczych rzeczy. Gdy rozprasza się, przestaje być widoczna, jej kształty znikają. Czy kiedy jest zagęszczona można powiedzieć coś innego niż to, że jest przemijająca? A czy kiedy jest rozproszona można pochopnie stwierdzić, że wtedy nie istnieje?
Według tradycyjnej chińskiej medycyny, ciało ludzkie posiada wyznaczone szlaki (meridiany), którymi krązy w nim qi. Harmonijny, stały i łagodny przepływ qi przez meridiany oznacza zdrowie - rozumiane w medycynie chińskiej szeroko: jako zdrowe ciało, jasność umysłu, bogactwo i powodzenie. Natomiast symptomy choroby pojawiają się wtedy, gdy przepływ energii ustaje (co nie znaczy, że ubywa qi, a jedynie, że nie uczestniczy ono w obiegu) lub jest zaburzony.
Medycyna chińska zna wiele sposobów na przywrócenie harmonijnego przepływu qi: zioła, specjalne diety, serie ćwiczeń Qigong, usuwające blokady meridianów masaże, czy w końcu korygująca przepływ qi akupunktura.
Ze względu na założenie nierozerwalnej więzi człowieka z Wszechświatem filozofia chińska przyjmuje, że qi otoczenia jest jednym z czynników kształtujących zdrowie człowieka. Próbą zrozumienia tego wpływu i kształtowania go tak, by był korzystny jest Feng Shui - sztuka aranżacji przestrzeni tak, by z jednej strony zneutralizować niekorzystne wpływy otaczających człowieka form, a z drugiej - by "zaprosić" do tego otoczenia harmonijną qi.
Również tradycyjne sztuki walki, takie jak Taijiquan, Qigong, Kung-fu czy Aikido i Hapkido dużo uwagi poświęcają kultywowaniu harmonii qi. W systemach tych panuje przekonanie, że właściwą biegłość techniczną i sprawność duchową uzyskuje się właśnie poprzez opanowanie przepływu qi w organizmie ćwiczącego, zaś za tym idzie zdrowie oraz biegłość w walce.
Post został pochwalony 0 razy
|
|